Haber No: 2019/22
08.03.2019
 
Altındağ Kaymakamı Erol KARAÖMEROĞLU’ ndan  8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
 
        “Kadınlar, anne olarak eş olarak, kardeş olarak, evlat olarak hepsinden önce ve en önemlisi insan olarak hayatımızın parçasıdır. Sizler olmasaydınız, sizlerin fedakarlığı, emeği, sevgisi, gayreti, mücadelesi olmasaydı insanoğlu olmazdı. Bu müstesna günde dişiyle tırnağıyla, emeğiyle, yeri geldiğinde canıyla bu toprakları bize vatan kılan, 15 Temmuz’da vatanı müdafaa için canını veren kadınlarımızı minnetle ve şükranla anıyorum. İster sadece evinin işleriyle meşgul olsun, isterse aynı zamanda çalışarak hayatın farklı alanlarında ilave sorumluluklar üstlenmiş olsun her kadın bizatihi varlığıyla takdiri ve saygıyı hak ediyor. Kadın ve erkek bazılarının iddia ettiği gibi birlerinin rakibi değil; bilakis tamamlayıcısıdır.
        Kur’an-ı Kerim, Allah’ın bir hikmeti olarak tefekkür etmemiz için çiftler halinde yaratıldığımızı ifade eder. Aynı şekilde tasavvuf ehli, kadın ve erkeği Rabbimizin celal ve cemal sıfatının yansıması olarak görür. Tarihimiz; ilimde, kültürde, edebiyatta, sanatta, hatta savaş meydanlarında, temayüz etmiş kadınların gurur verici hikayeleriyle doludur. Hayme Anadan Nene Hatuna, Kara Fatma’ya kadar tarihimizde mücadeleleriyle, azimleriyle, dirayetleriyle efsane haline gelmiş nice kadınlar vardır. Cüzdanlarımızdaki 50 liranın üzerinde fotoğrafı olan Fatma Aliye Hanım ülkemizde ve coğrafyamızda eli kalem tutan birçok kadının ilham kaynağı, umut kaynağı olmuştur. Nasıl tarih boyunca kurduğumuz devletlerin harcını yoğuran kadınsa son İstiklal Harbimizin, 15 Temmuz’un görünmez kahramanları da yine kadınlardır. Bu toprakları bize vatan kılan ruhun taşıyıcıları, bağımsızlık türkülerinin bestecileri yine kadınlardır.
        Bu düşüncelerle sözlerime son verirken bu kadınlar gününün; dünyanın her yerinde Suriye’de, Irak’ta zulüm ve katliamlarla geçen son kadınlar günü olmasını, Afrika’nın fakir, garip kadınları için çocukların aç kaldığı son kadınlar günü olmasını ve ülkemde kadına şiddet haberlerinin yer aldığı son kadınlar günü olmasını diliyorum.
        Dünya kadınlar gününüzü bir kez daha kutluyor sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam sürmenizi diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”