Haber No: 2018/05
 
Altındağ/Ankara 23.01.2018
 
Ankara Valiliği tarafından Altındağ, Mamak, Elmadağ ilçeleri için düzenlenen “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni”, 23 Ocak 2018 Salı günü saat 11.30’da Altındağ Belediyesi Kültür Sarayı’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi.  
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gazilere ve şehit ailelerine teslim edilmek üzere Ankara Valiliğine gönderilen Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları’nın tevcihi töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftü Vekili Ali Gülden şehitler için dua etti. 
Törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ankara Valisi Ercan Topaca, Vali Yardımcıları Kemal Karadağ, Şükrü Yıldırım, Metin Arslanbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Artar, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Altındağ Kaymakamı Erol KARAÖMEROĞLU, Mamak, Elmadağ Kaymakamları ile Belediye Başkanları, İl ve İlçe müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı. 
Törende, Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajı okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: 
“Canparelerini bu vatan uğruna şehit veren değerli şehit yakını kardeşlerim, vatan uğruna mücadele etmenin şanlı nişanını bedenlerinde taşıyan kıymetli gazi kardeşlerim, değerli misafirler; hepinizi en kalbî duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Büyük davaların, büyük zaferlerin, büyük hedeflerin ardında büyük kahramanlar vardır. Sizler, işte böyle bir kahraman olan evlatlarınızı uğruna can verdikleri al bayrağa sarıp onları bekleyen Cennete uğurladınız. Bu uğurda gazilik payesiyle müşerref olan kardeşlerimiz de milletimizin önündeki en yüce makama ulaşmışlardır. Şehit yakınlarımıza ve gazilerimize takdim edilen Devlet Övünç Madalyası devletimizin ve milletimizin sizlere olan vefa borcunu, minnetini nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Coğrafyamızda varlığımızı cesaretiyle dünyayı kendilerine hayran bırakan ecdadımızla bu uğurda hayatını ortaya koyan şehitlerimize ve gazilerimize borçlu olduğumuzu biliyoruz. Onlar sayesinde bin yıldır aynı toprağın üzerinde yaşayabiliyor, aynı pınarlardan su içebiliyor, beş vakit ezanlarımızı dinleyebiliyor, göklerde dalgalanan bayrağımızı gururla seyredebiliyoruz. Terörle mücadelede sınır ötesi operasyonlarda ve 15 Temmuz’da şehit olan, gazilikle şereflenen kardeşlerimiz bu büyük davanın günümüzdeki sancaktarlarıdırlar. Vatanımız, ezanımız, bayrağımız, istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna sevdiklerini toprağa veren, yaralanarak gazi olan her kardeşim bilsin ki Türk Milleti ve Türk Devleti daima onların yanındadır. Milletimizin her bir ferdinin ve devletimizin her bir kurumunun, şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin çarpan yüreği olacağına; daima yanı başlarında bulunacağına inanıyorum. Toprağa verdiğimiz her bir şehidimiz, gönül dünyamıza kattığımız her bir gazimiz bizi bu topraklara daha da sıkı bağlıyor. Allah’ın izniyle devletimiz bu kökler üzerinde yükselmeye, milletimizin şanını ve şerefini yüceltmeye devam edecektir. Bu, sonraki nesillere bırakacağımız en büyük mirastır. Allah tüm şehitlerimizden, gazilerimizden ve onları bu millete armağan eden ailelerinden razı olsun. Hepinize selamlarımı, saygılarımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla.” 
Törende, Afrin’de şehit olan Musa Özalkan anıldı. Özalkan’ın son mesajındaki “Vasiyetimdir, şehit olursam Kurt-ar Derneği aracılığı ile Telafer’deki Türkmen balalar için anaokul-kreş veya kültür merkezi devletin bana vereceği paradan yaptırılması ve ismimin korunması. Reis, vasiyetimdir. Aileme iletirsin. Telefonumdan gelen mesaj kayıtlı dursun, şahit olsun. Biz bayrağa, vatana ve İslam’a hizmet etmek için yaşamamız lazım ama gelirse başa, gurur duyarız. Elimden geleni yapacağım. Hepiniz hakkınızı helal edin.” sözleri okunduğunda salonda duygusal anlar yaşandı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yaptığı konuşmada onurlu bir madalyayı tevcih edecekleri törende bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Sizler, bizlere şehitlerimizin emanetisiniz. Şehitlerimizin evlatları, bizim evlatlarımız gibi. Onları kendi evlatlarımızdan ayırmıyoruz. Şehitlerimizin emanetlerine canımız gibi sahip çıktık. Bugünden sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz çünkü onlar bu aziz vatan için canlarını feda etmekten bir an bile çekinmediler. Az önce çok duygulu anlar yaşadık. Bugün az sonra cenazesine gideceğimiz Şehidimiz Musa Özalkan’ın mesajlarını hep birlikte dinledik. Vatan için canını feda etmeyi bir aşk olarak gören, bu vatan için ölüme seve seve giden evlatlarımız var. Çok şükür. Bir de bu evlatları yetiştiren annelerimiz var. Eli öpülesi şehit annelerimiz. Ben bu vesileyle ülkemizdeki tüm şehit annelerinin ellerinden öpmek istiyorum. 
Gerçekten dün bir video düştü televizyon kanallarına. Hepiniz izlediniz. Tankın üstünde bir Mehmetçiğimiz, sınır ötesine harekâta gidiyor, Zeytin Dalı Harekâtı için. Mikrofonu uzatıp ‘Annene mesajın var mı? Ailene mesajın var mı?’ dediklerinde ‘Beklemesinler.’ diyor. ‘Peki milletimize mesajın var mı?’ dediğinde ‘Bu vatanı bölemezler.’ diyor. Allah, o Mehmetçiklerimizi korusun. Yine bu sabah o Kahraman Mehmetçiğimizin, o Cengâver Mehmetçiğimizin annesine uzatılan mikrofonu gördüm. Ümmühan annemizin buradan ellerinden öpmek istiyorum. ‘Evladın böyle böyle söylemiş, ne diyorsun anne?’ diye sorduklarında ‘Dört oğlum var. Birisi şu an harekâtta, üçünü de göndermeye, eşimi de göndermeye ve onları da beklemeye hazırım ben.’ diyor.
Bu ülkenin böyle anneleri olduğu sürece, böyle kahraman evlatları olduğu sürece bu vatanı bölmeye kimsenin gücüyü yetmeyecektir. Bugüne kadar olduğu gibi biz bin yıldır bu topraklarda barış ve adalet içinde, huzur içinde yaşıyoruz. Nice destanlar yazdık. Çanakkale’de Dumlupınar’da, Sakarya’da birçok destana imza atmış milletimiz. Yine 15 Temmuz gecesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, liderimiz, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısını duyar duymaz meydanlara düştü. Ve o gece sizler büyük bir destanı daha eklediniz tarih sayfalarımıza. O gece sokaklara çıkan tüm kadınlarımızla, gençlerimizle, yaşlısıyla, tüm milletimizle gurur duyuyoruz. Siz bize istiklalimizi hediye ettiniz yeniden. Hain darbe girişimini püskürten bu asil milleti bu halkın gücünü, tankın gücünden çok daha üstün olduğunu dünyaya gösterdi. Aslında bir demokrasi destanı yazıldı ve yurt dışında bunu anlattığımızda gerçekten anlamakta güçlük çekiyorlar. Bir milletin hiçbir silahı, hiçbir elinde gücü olmadan iman gücü ile tankları durdurmasını, helikoptere ateşlerine bedenini siper etmesini anlamakta çok güçlük çekiyorlar. Bugün şu anda “Zeytin Dalı” harekâtına giden Mehmetçiklerimizle yapılan röportajları da izlediğimizde bu iman gücüne sahip evlatlarımıza Rabbim güç kuvvet versin diyoruz. Biz dualarımızla onların yanındayız. Evet, seksen milyon onlara dua ediyoruz. Rabbim güçlerini arttırsın. Onları korusun ve ordumuzu muzaffer eylesin diyoruz. 
Bugün Musa şehidimizin de cenazesi olduğu için sözlerimi çok kısa tutacağım. Şehidimize son görevimizi cenazesine katılarak yapmak istiyoruz. Aile bakanlığı olarak gerek şahsım gerekse ekibim olarak şehitlerimizin emanetine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu milletimizin bize verdiği görevi onurla yaptığımızı ifade etmek istiyorum. Bunu gerçekten canı gönülden yapıyoruz. Sizler bizlere emanetsiniz. Yine aynı şekilde bu vatan için gazi olmuş evlatlarımıza hizmet etmek bizim için büyük onur ve gurur. Sizlere hizmetkâr olmaya devam edeceğiz. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi arttırsın. Kardeşliğimizi güçlendirsin. Bugünlerde kardeşliğimizi güçlendirmeye, birlik ve beraberliğimizi arttırmaya her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Ben bir kez daha bu vesile ile hem şahsım hem de milletim adına şükranlarımızı sunmak istiyorum. Bu devlet ödünç madalyasını nesilden nesile torunlarınıza, evlatlarınıza aktaracaksınız. Bu sizler için büyük bir gurur vesilesi olan devletimizin layık gördüğü bir madalya. Tekrar hepinizi saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun diyorum. Allah’a emanet olun.”
326 şehit yakını ve gazimize madalyalarının ve beratlarının tevcih edildiği törende yaptığı konuşmada Ankara Valisi Ercan Topaca, Afrin’de şehit olan Musa Özalkan’ı anarak Allah’tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diledi ve şunları kaydetti: “Şehitlik ve gazilik, ülkemiz için olmazsa olmaz değerlerden biridir. Âdeta bizi biz yapan değerlerin başında şehitlik ve gazilik kurumu gelmektedir. Öyle ki şehitlerimiz, gazilerimiz bu ülkenin tapusu, bu ülkedeki güzelliklerin devamının teminatı, bizim geçmişle bağımız, gelecek nesillerle de ilişkimizi kuran en önemli millî ve dinî değerlerimizin başında gelmektedir. Devletimiz de bu anlayış içerisinde şehitlerimize, onların yakınlarına, gazilerimize ve gazilerimizin yakınlarına en büyük hassasiyeti göstermek suretiyle her daim onların yanında olmaya, onların ihtiyaçlarına, sıkıntılarına duyarlı olmaya devam etmektedir. Onlara vefa borcunu ödemeye çalışmaktadır. Bugün düzenlediğimiz bu Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni de bu vefanın en güzel örneklerindendir.”
Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasında ve mesajında vefa vurgusunu net bir şekilde yaptığını belirten Vali Topaca “Bizler de devletimiz, milletimiz adına, şahsımız adına bütün şehit ailelerimizi bir kez daha saygıyla selamlıyoruz. Yine aynı şekilde hayatını ortaya koyup vücudunun bir bölümünü bu ülke için, millet için, devlet için, ülkemizin birliği ve beraberliği için feda eden, ölümü göze alan gazilerimizi de bu vesileyle bir kez daha saygıyla selamlıyorum; kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Bugün tevcih edeceğimiz bu Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları’nın sizler için hayırlı, uğurlu olmasını, sizlerin gurur kaynağı olmasını, onları göğsünüzde şanla, şerefle şehitlerimizin ve gazilerimizin hatırası olarak taşımanızı diliyorum.” dedi.  Vali Topaca, şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle anarak hayatta olan şehit yakınları ve gazilere sağlıklı, mutlu, hayırlı uzun ömürler diledi.
Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Vali Ercan Topaca tarafından şehit yakınlarına ve gazilerimize Devlet Övünç Madalyası ve Beratı tevcih edildi.