Haber No: 2017/74
 
Altındağ/Ankara 03.06.2017
 
15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Genelkurmay önünde açılan ateşte şehit olan Altındağ Belediyesi çalışanı Celalettin İbiş’in ailesi tarafından verilen iftar davetine Ankara Valisi Sayın Ercan TOPACA ve Altındağ Kaymakamı Erol KARAÖMEROĞLU katıldı.
İftar programına ayrıca, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bestami Erkoç,  AK Parti Altındağ İlçe Başkanı Ahmet KARACA, Altındağ İlçe Müftüsü Enver Türkmen, şehit Celalettin İbiş’in eşi ve çocukları ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.
Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu tarafından yapılan duanın ardından konuşan Vali Ercan Topaca, şehit Celalettin İbiş’in eşi Hanımefendi Miyase İbiş’in daveti üzerine iftar programına iştirak ettiğini hatırlatarak, “Hem şehidimizi anmak hem de onun hayrına ortak olmak düşüncesiyle buradayız. Öncelikle şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun inşallah.” dedi. 
Ülkemizin çok hassas bir dönemden geçtiğini, milletimizin de bunun bilincinde olduğunu söyleyen Vali Ercan Topaca, konuşmasını şöyle sürdürdü; “15 Temmuz hakikaten bu ülkenin kendi devletine kendi milletine, vatanına sahip çıkma iradesini çok net bir şekilde ortaya koyduğu bir gündür. Bu gecede, 15 Temmuz gecesinde, iki yüz elli civarında şehidimiz, iki bin iki yüz civarında da gazimiz oldu. Bunu yapanlar niye yaptı diye hep düşünürüz. Ben de düşünüyorum. 15 Temmuz’da ben Hatay Valisi idim. Orada yaşadıklarım, Türkiye’de yaşananlar. 15 Temmuz’un, bizden birilerinin yaptığı bir eylem olmadığını biliyoruz. Elbette kullandıkları maşalar vardı. Ama bu işin arka planında Sevr’de yapamadıkları hesabı bugün yapma arayışı vardı. Ülkemizin, devletimizin, milletimizin güçlenmesi, etrafında biraz söz sahibi olmaya başlaması, birilerini rahatsız etmişti. Bu ülke daha da güçlenmesin, Müslümanlara sahip çıkmasın diye, bu hareketi yaparak bizi parçalara, küçük devletçiklere ayırmak istediler. Ama Allah’a şükür bu millet hep birlikte sokağa inmek suretiyle, devletine sahip çıkmak suretiyle, Cumhurbaşkanına, Başbakanına, kendi birliğine, beraberliğine sahip çıkmak suretiyle bunun olamayacağını, geçmişte yapamadıkları o paylaşıma bugün de izin vermeyeceğini en güzel şekilde bütün dünyaya gösterdi. Zannetmeyin ki o gece sadece bizler üzüldük. Etrafımızdaki bütün İslam coğrafyasından tanıdığımız bildiğimiz herkes aynı şekilde bize, ülkemize, devletimize dua etti. Onlar da bizimle birlikte üzüldüler. Biz bu saldırıyı bertaraf ettikten sonra onlar da bizimle birlikte sevindiler.”
Bu saldırıların, bu coğrafyada yaşamanın, bu ülkeye sahip olmanın, bu topraklara sahip olmanın bedeli olduğuna işaret eden Vali Topaca, “Biz onu ödeyeceğiz. Önümüzdeki dönemde de benzer saldırıları yapmaya çalışacaklardır. Etrafımızda ufak tefek değişik şekillerde olan birçok terör hadisesi dahil olmak üzere aynı hesabın, aynı amacın devamı şeklindedir. Bunu milletimizin hiç göz ardı etmemesi ve söylenen yalanlara, oynanan oyunlara kanmadan daima uyanık olmamız lazım. Aksi taktirde bu saldırıları bertaraf edemeyebiliriz. O zaman faturanın ne kadar ağır olduğunu ben Hatay’dan çok iyi gördüm. Suriye’den dört yüz bin civarında kişi sadece Hatay’da. Kendi ülkesinde çok varlıklı, itibarlı olup, çok parası olup, birçok kişinin ne hallere düştüğünü çok iyi gördüm. Dolayısıyla biz millet olarak böyle bir akıbetle karşılaşmak istemeyiz. Onun için ülkemize sahip çıkmak, devletimize sahip çıkmak, birbirimize sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur. Nasıl Celalettin kardeşimiz canını ortaya koymuşsa, diğer şehitlerimiz canını ortaya koymuşsa biz de gerektiği zaman bu iradeyi göstermeye hazır olmalıyız. Onu gösteremediğimiz zaman sıkıntıya düşeriz. Bir ülkenin, şehit olmayı isteyen, arzulayan, bu amaçla fedakarlıktan kaçınmayan evlatları olduğu sürece o ülkenin temeli sağlamdır. Allah’a hamd ediyoruz ki bizim bu anlamda çok güzel insanlarımız var. Hainlerle işbirliği yapanlar olsa bile bizim milletimizin kahir ekseriyeti bu şekilde vatanını, milletini, devletini koruyacak, ona sahip çıkacak düşüncededir, inançtadır ve imana sahiptir. Dolayısıyla geleceğe ümitle bakıyoruz.” 
Konuşmasının sonunda bir kez daha şehit Celalettin İbiş’i, iki gün önce Şırnak’ta kaybettiğimiz on üç şehidimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla anan Vali Ercan Topaca, gazilerimize de Allah’tan şifa, sağlıklı, huzurlu ömürler diledi. 
Şehitlerimizin yakınlarının, çocuklarının devletimize ve milletimize emanet olduğunu, onlarla iyi günde kötü günde birlikte olmaya söz verdiklerini ve burada da bir kez daha o sözlerini yerine getirdiklerini söyleyen Vali Topaca, devletimizin, milletimizin bir daha bu tür acıları yaşamaması temennisinde bulundu.